Návod ako dosiahnuť tie najlepšie výsledky s kefkou IONICKISS.

MUDr. Jitka Chocholová s nami zdieľa svoje skúsenosti „Ako dosiahnuť tie najlepšie výsledky s kefkou IONICKISS?“ 

JITKA Chocholova 4:3

Tak a je to tu, mám v ruke nástroj, ktorý sľubuje spustenie revolúcie v čistení zubov. Navlhčím si prst, trochu sa zarazím. Druhá ruka je naučená načiahnuť sa po zubnej paste a tá vraj nie je potrebná. Tak teda bez nej. Ale aj tak premýšľam, je tá pasta skutočne nutnosť, alebo dokonca výhoda? A čo teraz s kefkou presne robiť? Zdajú sa vám tieto otázky povedomé?

Ak ich práve čítate, pravdepodobne áno, alebo možno zatiaľ len o zakúpení revolučnej ionizačnej kefky premýšľate. Možno máte pocit, že by sa v starostlivosti o vaše zuby dalo niečo zlepšiť. Premýšľate či je možné dosiahnuť lepšie výsledky aj s manuálnou kefkou. Pre mnohých z nás bude odpoveď znieť áno. A pre mnohých z nás bude lepšie zvládnutá technika tým rozhodujúcim argumentom na to, aby sme si potom zadovážili aj to najmodernejšie vybavenie, ktoré nás pri rovnakom úsilí odmení ešte lepším výsledkom ako klasická kefka. 

Či už si niekoľkokrát denne beriete do ruky stále len klasickú alebo už IONICKISS kefku, oplatí sa uvedomiť si, či ju po celý ten čas, ktorý investujeme do starostlivosti o naše zuby, používame tak, aby boli výsledkom skutočne čisté, a teda dlhodobo zdravé zuby.

Na čo teda zamerať pozornosť?

  • Populárny citát hovorí, že si nemusíme čistiť všetky zuby, bude stačiť len tie, ktoré si chceme uchovať.Prvá otázka teda znie: čistím si skutočne všetky zuby? Niektoré časti sú krásne prístupné a na iné miesta sa ľahko zabúda. Hlavne ak pri čistení zapneme auto-pilota a kefka potom čistí stredné rezáky a na zadnej strane stoličiek zreje nebezpečný zubný povlak. Tip na pomoc? Zaveďte si rutinný postup a začnime čistiť na tých menej prístupných miestach. Ideálne napríklad vpravo vzadu hore pri líci a postupne sa s kefkou posúvame cez vonkajšie plochy zubov až doľava na poslednú stoličku. Potom zľava doprava späť cez vnútornú stranu zubov. Nakoniec očistiť hrýzacie plochy zubov. Postup opakujeme na spodných zuboch. Znie to jednoducho že? Kto hovorí, že dokonalé čistenie je zložité? Aj takáto malá zmena dokáže urobiť obrovský rozdiel.

  • Hneď sa asi celkom logicky ponúka druhá otázka: a čistím si skutočne celý povrch zubu? Pretože na zube existujú miesta, ktoré sú zubným kazom ohrozené viacej. Ktoré sú to? Presne tie, ktoré sú trochu ťažšie prístupné – zubné krčky a medzizubné priestory. Rozsiahla téma, o tých ďalších nabudúce. V podstate stačí malá zmena techniky a zistíme, že dokonalé očistenie krčkov nás nestojí žiadnu námahu naviac. A zabránime tým nielen vzniku zubného kazu, ale vo väčšine prípadov i veľmi nepríjemnej vysokej citlivosti krčkov, ústupu ďasiena samozrejme nebezpečnej paradentóze. Ako teda na to? Kefku priložíme k zubu v uhle približne 45 stupňov tak, aby krajná rada štetiniek smerovala do ďasnového žliabku, alebo sa dotýkala priamo okraju ďasien. Čistíme kruhovým až vibračným pohybom, podľa individuálnej zručnosti. Touto drobnou zmenou – naklonením kefky do uhlu a jej umiestnením do kontaktu s ďasnom – zabezpečíme, že povlak bude odstraňovaný i z ďasnového žliabku kde sa najviac prichytáva. Ak kefka naviac umožňuje narúšanie a odpudzovanie zubného povlaku od povrchu zubu prostredníctvom ionizácie, bude dosiahnutie želaného výsledku ešte jednoduchšie.

  • Posledný zásadný tip – Ak si chrup „čistíme“ ako celok, nie ako jednotlivé zuby, veľká časť plochy, hlavne ta natočená smerom do medzizubného priestoru ostáva nevyčistená. Zuby nie sú rada za sebou uložených kociek, kde stačí vodorovným pohybom len zotrieť ich vonkajšie a vnútorné plochy. Pre zjednodušenie si ich môžeme predstaviť skôr ako radu guľatých perličiek. Potom je hneď jasné, že kefka sa musí nakláňať nielen v konštantnom vertikálnom smere k ďasnovému žliabku, ale aj v horizontálnom smere na každom zube k jeho obom medzizubným priestorom. Platí to pre vonkajšiu, tak pre vnútornú, resp. jazykovú stranu zubov.

 

Aj keď prvé dva body nás nebudú stáť žiadny čas naviac, tretí bod celkom pravdepodobne aspoň časti z nás dobu strávenú na čistenie trochu predĺži. Ak by to bolo predĺženie výrazné, je to známka toho, že ste správnu hygienu dlhodobo v tomto smere zanedbávali, ale že to teraz naprávame a že môžeme očakávať veľké výsledky.

Pri používaní kefky IONICKISS  je taktiež dôležitá voda (aspoň trocha vody) práve pre proces ionizácie. Preto je dôležité štetinky kefky dobre namočiť a dobrou technikou zuby vyčistiť. A výsledok? Vyskúšajte sami, za mňa na výbornú, hladké zuby bez povlaku celý deň.

Tak a teraz máme v kocke zvládnuté základné body účinného čistenia aj keď tipov je samozrejme oveľa viac a postup podľa našich individuálnych potrieb spolu s praktickým nácvikom ako na to, najlepšie skontroluje a upraví naša dentálna hygienička.

Pripomeňme si aspoň zopár ďalších vplyvov, ktoré sa podieľajú na výsledku nášho snaženia.

  • kvalita vyčistenia medzizubných priestorov pomocou medzizubných kefiek, prípadne nití.

  • kvalita našej výzbroje – hlavne správna tvrdosť kefky, vhodne zvolená veľkosť hlavice, včasná výmena kefky, alebo v lepšom prípade len jej hlavice, pravidelné čistenie kefky a dezinfekcia, zapojenie ďalších pokročilých možností ako je pomerne náročná, no účinná manuálna sólo technika, alebo jednoduché zvýšenie účinnosti čistenia pomocou IONICKISS kefky.

  • čo s kefkou ešte robíme – hlavne dostatočne malý tlak a dostatočný čas, počas ktorého kefkou čistíme jednotlivé plochy zubov.

 

Možno vás teraz napadne, že je to všetko iba o kefke. A čo na začiatku spomenutá zubná pasta? Ide to aj bez nej? Podrobná a komplexná odpoveď by stačila na ďalší samostatný článok, no stručne: „Áno, ide to aj bez pasty!“ Podstatou čistenia je v zásade mechanické a v prípade IONICKISS kefky princípom ionizácie zefektívnené odstránenie zubného povlaku z povrchu zubov. Zubná pasta má svoje funkcie, ktoré môžu mať pozitívny, ale aj negatívny účinok, ale samotné čistenie nezlepšuje. Možno dokonca naopak nám niektoré pasty vďaka svoje silné aromatizácií a chuti dávajú falošný pocit, že máme zuby vyčistené ešte predtým ako tomu tak skutočne je. Koniec koncov, tradičná sólo technika, pri správnom postupe najprecíznejšia z klasických manuálnych techník čistenia, sa taktiež robí bez použitia pasty. Tu práve IONICKISS sólo kefka má bezkonkurenčnú výhodu oproti štandardnej sólo kefke, a to práve pre jej funkciu ionizácie, ktorá pomáha veľmi efektívne odstrániť zubný povlak.