Kónické vlákna - rady a odporúčania

Dentálna hygienička Sandra Ogurčáková s nami zdieľa svoje rady a odporúčania ohľadom čistenie zubov za pomoci kefky s kónickými vláknami.

Ako správne čistiť zuby kefkou s kónickými vláknami?

  • Dôležitý je sklon kefky resp. štetiniek k ďasnám. Vhodné je čistiť pod miernym sklonom (uvádza sa cca 45 °). Vďaka tomu sa kónická vlákna dostanú pod ďasno. Aj v týchto miestach je totiž potrebné dôkladne odstrániť zubný povlak a predísť tak zápalu ďasien a eventuálne následné parodontitis.

Musím nejako upraviť svoje návyky pri čistení zubov?

  • Práca s kefkou s kónickými vláknami je veľmi jednoduchá. Hlavné je na kefku netlačiť a dodržiavať šikmý sklon štetiniek k ďasnám.

Aký je prechod od rovno strihaných ku kónickým vláknam?

  • Akonáhle začnete používať kónické vlákna, potrvá niekoľko dní, než si na ne zvyknete. Zo začiatku máte pocit, že štípu do ďasien a ďasná bolia. Ale je otázkou pár dní, než sa ďasná zahoja (zápalové, krvácajúce ďasno je citlivé a bolestivé). Potom si zvyknete natoľko, že už kefku s inými, ako kónickými vláknami chcieť nebudete.

Aké sú teda výhody kónických vlákien?

  • Veľkou výhodou je, že máte krásne vyčistené zuby aj pod ďasnovým žliabkom a to za krátku chvíľu. Samozrejme musíte dodržať správnu techniku čistenia zubov. Riadnym vyčistením predchádzate vzniku zápalu ďasien a vzniku zubného kameňa - ako nad ďasnom, tak hlavne pod ňím. S kónickými vláknami je navyše jednoduchšia liečba parodontálnych vreciek, pretože tenké vlákna sa dostanú hlbšie do parodontálného vrecká, než štetinky klasické.